صفحه شخصی سایه ذاکری   
 
نام و نام خانوادگی: سایه ذاکری
استان: تهران - شهرستان: تهران
رشته: کارشناسی ارشد عمومی
تاریخ عضویت:  1390/02/15
 روزنوشت ها    
 

 رمز داوینچی در چشمان مونالیزا کشف شد بخش عمومی

21

مورخان هنری پس از کشف ارقام و حروفی در نقاشی اسرارآمیز «مونالیزا» به «رمز داوینچی» واقعی رسیدند.

به گزارش خبرآنلاین، شاهکار 500 ساله دوران رنسانس همیشه موضوعی اسرارآمیز بوده و حتی امروز هم هویت واقعی زن تابلو با لبخند مرموزش مشخص نشده است.
...
حالا اعضای کمیته ملی میراث فرهنگی ایتالیا با بزرگ کردن تصویرِ با وضوح بسیار بالای تابلو متوجه شده‌اند در چشمان مونالیزا ارقام و حروفی دیده می‌شود.

سیلوانو وینچتی، رئیس این کمیته گفت: «به چشم غیرمسلح نمادها دیده نمی‌شوند، اما با استفاده از ذره‌بین می‌شود آنها را دید.»

در چشم راست مونالیزا حروف «LV» دیده می‌شود که به احتمال بسیار مخفف نام لئوناردو داوینچی است، اما در چشم چپ هم نمادهایی دیده می‌شود که توضیح آنها به این سادگی نیست.

وینچتی افزود: «تشخیص آنها خیلی دشوار است، اما ممکن است حروف «CE» یا «B» باشد. باید توجه داشت این تابلو 500 ساله است و به شفافیت و وضوح زمان کشیده شدنش نیست.»

او ادامه داد: «در طاق پل پسزمینه عدد 72 دیده می‌شود که البته ممکن است آن را «L2» هم خواند.»

در رمان پرفروش «رمز داوینچی» نوشته دن براون به این تابلو اشاره شده، کتابی که سال 2006 به فیلمی با بازی تام هنکس بدل شد. شخصیت‌های این رمان نمادهای به کار رفته در تابلو «مونالیزا» و دیگر آثار داوینچی از جمله «شام آخر» را تفسیر می‌کردند.

وینچتی که برای بررسی تابلو به پاریس سفر کرده، تابلو در موزه «لوور» آویزان است، توضیح داد آنها به شیوه‌ای کاملا دن براونی به این معما کشیده شدند. او گفت یکی از اعضای کمیته به نام لوجی بورجا کتابی عجیب در یک عتیقه‌فروشی پیدا کرد و همه چیز از آنجا آغاز شد.

در این کتاب 50 ساله آمده که چشم‌های مونالیزا سرشار از نماد و راز است، وینچتی افزود: «ما در آغاز راه هستیم و امیدواریم بتوانیم در موضع عمیق‌تر شویم و در اسرع وقت جزئیات دیگر را فاش کنیم.»

وی ادامه داد: «جالب اینجاست هیچکس متوجه این نمادها نشده بود و تحقیقات اولیه نشان داد که اصلا اشتباه نکرده‌ایم و این نمادهای کار داوینچی است.»

وینچتی از جمله اعضای گروهی است که اجازه نقش‌قبر داوینچی در «قصر آمبوا» در لور را از مقامات فرانسوی درخواست کرده. آنها حدس می‌زنند داوینچی خودش را به صورت زن نقاشی می‌کرده است.

فرض دیگر این است که مونالیزا فردی به نام لیزا گرادینی، همسر تاجری اهل فلورانس بوده، برخی هم می‌گویند مونالیزا مادر داوینچی بوده است. وینچتی شش ماه پیش هم با کشف استخوان‌های میکل‌آنجلو مریسی مشهور به کاراواجو، به تیتر اول روزنامه‌ها بدل شده بود.

وینچتی خاطرنشان کرد: «داوینچی تاکید ویژه‌ای بر «مونالیزا» داشت و می‌دانیم در آخرین سال‌های عمرش این تابلو را همه جا همراه خود می‌برد، آن را جایی رها نمی‌کرد و در جعبه‌ای محکم نگه می‌داشت.»

وی افزود: «می‌دانیم داوینچی اهل رمز و راز بود و در آثارش از نماد برای پیام‌رسانی استفاده می‌کرد اما نمادهای مشابهی در دیگر آثار او ندیده‌ایم.»

تابلو «مونالیزا» که مالک فعلی آن دولت فرانسه است در ایتالیا به نام «لبخند ژوکوند» شناخته می‌شود و مشهورترین تابلو نقاشی جهان است.

داوینچی کشیدن تابلو را در سال 1503 یا 1504 آغاز کرد و در سال 1519 خاتمه داد، درست مدت کمی پیش از مرگش و مدت کوتاهی پس از رفتن به فرانسه.

اوت سال 1911 یک کارمند ایتالیایی تابلو را از موزه «لوور» به بهانه اینکه تابلو ایتالیایی است به سرقت برد، اما دو سال بعد به فرانسه بازگردانده شد، البته این تابلو در این دو سال در سراسر ایتالیا به نمایش درآمد.

همچنین در سال 1956 دو بار این تابلو هدف خرابکاری قرار گرفت و از آن موقع پشت شیشه ضدگلوله به نمایش درآمد

شنبه 21 خرداد 1390 ساعت 09:35  
 نظرات    
 
امیر عباس قاجاریه 00:51 یکشنبه 22 خرداد 1390
8
 امیر عباس قاجاریه
درود بر شما
شاهین کاظمی نژاد 08:45 یکشنبه 22 خرداد 1390
7
 شاهین کاظمی نژاد
جالب بود مرسی
شاهین کاظمی نژاد 08:45 یکشنبه 22 خرداد 1390
7
 شاهین کاظمی نژاد
جالب بود مرسی
علیرضا احمدی 16:32 یکشنبه 22 خرداد 1390
7
 علیرضا احمدی
موفق باشی
علیرضا احمدی 16:34 یکشنبه 22 خرداد 1390
9
 علیرضا احمدی
لئوناردو داوینچی در سال ۱۴۵۲ در شهری کوچک در نزدیکی فلورانس در ایتالیا به دنیا آمد. داوینچی نشانه و خلاصه یک مرد رنسانس می باشد. او نه تنها یک نقاش بلکه یک دانشمند و مخترع نیز بود که ایده هایش قرنها جلوتر از آن زمان بود. نوشته هایش که بیشتر از ۵۰۰ صفحه می باشد شامل موضوعات مختلفی از قبیل ستاره شناسی، آناتومی بدن انسان، گیاه شناسی، زمین شناسی و اختراعات گوناگونی است که هیچ گاه در دوران زندگیش به مرحله ظهور در نیامد. نقاشی وسیله ای بود که او می توانست یافته های علمی خود را در قالب تابلوهای گوناگون نشان دهد. نتها ۱۵ عدد از نقاشیهای او باقی مانده است که در میان آنها مونالیزا از همه معروفتر می باشد. داوینچی کار تابلو مونالیزا را پس از سه سال تلاش در سال ۱۵۰۶ بر روی قطعه ای از چوب کاج به پایان رسانید. مونالیزا با نگاه کنجکاوانه و لبخندی مرموز در تور خود به دور دنیا، که از موزه لوور شروع شد، نگاه میلیونها نفر را از سراسر دنیا به خود جلب کرد. چیزی فراتر از یک نقاشی کهنسال در یک جعبه ضد گلوله در موزه لوور است که بی وقفه توجه بینندگان را به خود جلب می کند.
مرتضی قلی زاده 18:29 یکشنبه 22 خرداد 1390
6
 مرتضی  قلی زاده
جالب بود موفق باشی با تشکر
سایه ذاکری 22:16 یکشنبه 22 خرداد 1390
11
 سایه ذاکری
ممنون از دوستانم وممنون از شما جناب احمدی به خاطر توضیحاتتون